سایت هواداری باشگاه استقلال

قیمت مرغ | قیمت مرغ افزایش | قیمت مرغ کاهش

قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ گرم مرغ کیلویی چند؟

قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ گرم مرغ کیلویی چند؟

در این خبر به بررسی قیمت انواع گوشت مرغ در بازار پرداختیم.در این خبر به بررسی قیمت انواع گوشت مرغ در بازار پرداختیم.

بعد از افزایش قیمت مرغ، با کاهش قدرت خرید مردم رو به رو شدیم. بر همین اساس قیمت مرغ روند کاهشی پیش گرفت. قیمت مرغ هم اکنون 37 تا 40 هزارتومان است. قیمت مرغ کاهش داشته و در بازار نیز هیچ کمبودی نداریم. قیمت مرغ نسبت به ماه های گذشته روند تعادلی خود را حفظ خواهد کرد.

در این خبر به بررسی قیمت انواع گوشت مرغ در بازار پرداختیم.

در بازار قیمت بال و بازو مرغ پویا پروتئین۹۰۰ گرمی ۹۷هزار ۶۵۰ تومان است این درحالی است که قیمت جوجه کباب سبزیجات پویا پروتئین  ۵۰۰گرم به مبلغ ۹۶هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است.

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت مواد غذایی در بازار به سرویس "مواد غذایی" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید.

قیمت انواع گوشت مرغ بسته بندی 

نام محصول وزن قیمت / تومان

سینه بی پوست مهیا پروتئین ۱.۸ کیلوگرم ۲۶۱,۰۰۰

بازو ساده مهیا پروتئین ۰.۹ کیلوگرم ۹۲,۷۰۰

ساق مرغ پویا پروتئین ۱۸۰۰ گرم ۲۶۱,۰۰۰

بال و بازو مرغ پویا پروتئین ۹۰۰ گرم ۹۷,۶۵۰

بال و بازو کبابی مرغ پویا پروتئین ۹۰۰ گرم ۱۰۷,۴۱۰

جوجه کباب ران مرغ زعفرانی مهیا پروتئین ۰.۹ کیلوگرم ۱۷۴,۲۴۰

جوجه کباب سبزیجات پویا پروتئین ۵۰۰ گرم ۹۶,۸۰۰

قیمت مرغبا افزایش التهابات بازار مرغ طی روزهای اخیر، هیئت وزیران به صفر رساندن سود بازرگانی واردات را به عنوان علاج این واقعه برگزید و این در حالی است که دولتمردان بخش زیادی از گرانی‌های این روزهای مرغ را به دلالان و واسطه‌گران نسبت می‌دهد که تاکنون با آن مقابله نشده است.

دولت امیدوار است با اقدامات وزارت جهاد، قیمت مرغ در بازار روزهای آینده تعدیل ‌شود اما از طرفی تولید کنندگان اذعان می کنند: به دلیل افزایش هزینه ها به طور حتم این قیمت های دستوری و نظارت های تعزیراتی در نهایت نمی تواند بال و پر قیمت ها را قیچی کند.

در حالی که بنا بر اظهارات مسئولان و تصمیمات اتخاذ شده در حوزه نظارت بر توزیع مرغ مقرر شده تا از فروش مرغ های تکه کاری شده جلوگیری شود اما بسیاری از فروشگاه های سطح شهر مشهد هم چنان نسبت به فروش و توزیع مرغ های تکه شده و به صورت فله اقدام می کنند.

اگر چه قیمت هرکیلو مرغ ۷۳ هزار تومان اعلام شده است اما در حال حاضر بال مرغ به قیمت ۸۰ هزار تومان پاچین به ازای هر کیلو ۹۵ هزار تومان و سینه مرغ به ازای هر کیلو ۱۲۰ هزار تومان در فروشگاه های سطح شهر به فروش می رسد و شهروندان متقاضی خرید مرغ که از خرید گوشت سفید به قیمت مصوب خسته شده اند تن به قیمت های دلالان می دهند.

در این بین تولید کنندگان مرغ معتقدند سیاست‌های اشتباه حوزه دام و طیور این صنعت را کاملاً زمینگیر کرده به طوری که بسیاری از بخش‌های مولد حذف شده و بخش اعظمی از ظرفیت تولید جوجه و مرغ از دست رفته است، بنابراین حذف تعرفه واردات، واردات مرغ منجمد و جوجه و دیگر سیاست‌ها نه‌تنها علاج درد صنعت مرغداری نیست، بلکه حتی نمی‌تواند مسکنی برای کاهش درد باشد.

توپ در زمین اصناف

در حالی که دولت بسیاری از راهکار ها از جمله واردات مرغ منجمد، حذف تعرفه واردات و یا سایر گزینه ها را برای تامین مرغ در دستور کار دارد اما مسئولان استانی توپ کمبود را در زمین اصناف می اندازند.

مدیر دفتر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی می گوید: به طور متوسط روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن مرغ در حال تحویل به اصناف است لذا از بابت تامین مرغ هیچ کمبودی وجود ندارد.

حسن رستمی در پاسخ به این سوال که آیا این کمبود و التهاب در بازار پیش زمینه ای برای گران شدن گوشت مرغ است به ما می گوید: هیچ برنامه و یا پیش زمینه ای برای گران شدن مرغ وجود نداشته و فروش مرغ بیش از قیمت مصوب و به ازای هر کیلو ۷۳ هزار تومان تخلف است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی: هم اکنون روزانه بیش از ۵۵۰ تن مرغ در استان ذبح و تحویل اصناف و عرضه‌کنندگان می‌شود بنابراین هر گونه ایراد در نحوه توزیع را در بخش اصناف باید جویا شد

وی هم چنین در پاسخ به اینکه کمبود و کسری تامین نهاده های خوراک طیور تا چه میزان در تولید تاثیر گذار است اظهار می کند: هر تولید کننده ای که تاکنون در خصوص دریافت نهاده تقاضا داشته است نسبت به تحویل نهاده اقدام شده است.

رستمی اذعان می کند: ممکن است که نهاده ها به دلیل تشریفات اداری با کمی تاخیر به دست مصرف کنندگان رسیده باشد اما در طی دو هفته گذشته این موضوع نیز سرعت بیشتری به خود گرفته است.

مدیر دفتر طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه در طی ماه های گذشته با افزایش جوجه ریزی همراه بوده است اذعان می کند: از آن جا که جوجه ریزی و مرغ های پرورش یافته به طور تدریجی وارد بازار می شود لذا التهاب موجود در بازار به صورت موقتی خواهد بود و به زودی رفع می شود.

چرا قیمت مرغ بالاست؟

رستمی در پاسخ به این سوال که پس مشکل کمبود مرغ کجاست گفت: در حوزه تولید مشکلی وجود ندارد لذا مصرف مورد نیاز استان و به ویژه شهر مشهد تامین و در اختیار اصناف برای توزیع گذاشته می شود و لذا باید مشکل را در جای دیگری دنبال کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز پیش از این با بیان اینکه میزان تولید گوشت مرغ و عرضه آن به صورت گرم در این استان با میزان مصرف و نیاز بازار همخوانی دارد اظهار کرد: تولید بیش از نیاز است و در بخش تولید مشکلی وجود ندارد.

حسن جعفری در این رابطه معتقد است: هم اکنون روزانه بیش از ۵۵۰ تن مرغ در استان ذبح و تحویل اصناف و عرضه‌کنندگان می‌شود بنابراین هر گونه ایراد در نحوه توزیع را در بخش اصناف باید جویا شد.

وی با اشاره به روند مطلوب تامین مرغ به دلیل میزان خوب جوجه ریزی در استان طی ماه‌های اخیر اضافه کرد: میزان جوجه ریزی در استان طی اردیبهشت ماه امسال هفت میلیون و ۸۵۰ هزار قطعه بود که در روندی صعودی در خرداد ماه به بیش از هشت میلیون و ۷۶۴ قطعه رسید.

معاون جهاد کشاورزی خراسان رضوی می گوید: میزان جوجه‌ریزی در تیر ماه گذشته به بیش از ۹ میلیون قطعه رسید که مرغ حاصل این جوجه ریزی از نیمه شهریور ماه وارد بازار می‌شود.

فروش مرغ تکه کاری ممنوع است

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی مشهد نیز در گفت و گو با بازار اظهار می کند: برنامه‌ای نسبت به تامین و توزیع مرغ مشخص و ابلاغ شده لذا تمامی واحدهای صنفی در هر منطقه وخیابان هر روزه دارای مرغ گرم با قیمت مصوب برای فروش وعرضه به شهروندان عزیز براساس کارت تامین می گردند و عرضه مرغ قطعه شده ممنوع شده تا نگرانی از کمبود مرغ در بازار وجود نداشته باشد و مرغ با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی مشهد: قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف کننده جهت عرضه در واحدهای صنفی بر اساس کیفیت کیلویی ۷۳ و ۷۹هزار تومان تعیین شده و واحدهای صنفی، مجاز به بسته بندی مرغ قطعه شده نیستند

سید علی اکبر ناصری سر آسیا درباره ممنوعیت قطعه بندی مرغ به ما می گوید: یکی از مصوبات این بود که اجازه قطعه بندی داده نشود و مقرر شده تا مرغ کامل با قیمت‌های مصوب در اختیار این شهروندان قرار گیرد تا نگرانی برای تامین مورد نیاز نداشته باشند.

وی ادامه می دهد: قطعه کاری در محل واحد صنفی فقط وفقط با درخواست مشتری صورت می گیرد که مشتری یا خریدار در محل حضور داشته باشد.

وی اذعان می کند: قیمت مصوب مرغ گرم برای مصرف کننده جهت عرضه در واحدهای صنفی،بر اساس کیفیت کیلویی ۷۳ و ۷۹هزار تومان تعیین شده و تاکید می کنیم که واحدهای صنفی، مجاز به بسته بندی مرغ قطعه شده نیستند.

ناصری با اشاره به ممنوعیت عرضه مرغ تکه‌ای بصورت فله در پلاستیک های ۳و ۵ کیلویی در واحدهای صنفی یادآور می شود: در صورت تخلف و قطعه کاری ضمن تشکیل پرونده تعزیراتی، کالاهای قطعه کاری شده برابر مصوبات با قیمت مرغ کشتار روز توزیع می گردد .

وی توضیح می دهد: برای آن دسته از شهروندانی که درخواست خرید قطعات مرغ جهت مصرف خانوار از جمله ران، سینه با استخوان، شینسل را داشته باشند قرار شد مرغ قطعه بصورت بسته بندی ظرفی با مجوز دامپزشکی به واحد های صنفی عرضه گردد.

سید علی اکبر ناصری سر آسیا می گوید: بر این اساس بازرسان جهاد کشاورزی مشهد با حمایت از مصرف کنندگان نیز واحدهای صنفی مرغ را به طور مستمر پایش و توزیع و عرضه آنها را به طور پیوسته رصد میکنند و از هر گونه تخلف جلوگیری می‌کنند.

قیمت مرغوی تاکید می کند: ضمن اینکه نظارت و بازرسی توسط بازرسان جهاد کشاورزی و سایر نهادهای مسئول، برای اجرای دقیق دستورالعمل ابلاغی در دستور کار قرار گرفته است ، بر اساس ابلاغ انجام شده با متخلفان عرضه کننده مرغ قطعه کاری به شدت برخورد خواهد شد.

پیش بینی هایی که درست از آب درآمد

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی که حدود پنج ماه پیش به دلیل بحران‌های پیش آمده در این صنعت به‌ویژه در حوزه تأمین نهاده، استعفا کرد اظهار می کند: گوش شنوایی در دولت نیست چون اگر حرف ما را می‌شنیدند به صفر کردن تعرفه واردات مرغ نیازی نبود.

مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی: آنچه امروز در بازار مرغ شاهدیم ثمره اشتباه دولت در حذف بدون زیرساخت ارز ترجیحی، بی‌توجهی به نظرات تشکل‌ها و نگاه یک‌سویه به تولید است و صفر شدن تعرفه واردات اگر بحران را تشدید نکند، بی‌تردید به کاهش آن هم کمکی نمی‌کند!

حبیب اسدالله‌نژاد اذعان می کند: آنچه امروز در بازار مرغ شاهدیم ثمره اشتباه دولت در حذف بدون زیرساخت ارز ترجیحی، بی‌توجهی به نظرات تشکل‌ها و نگاه یک‌سویه به تولید است و صفر شدن تعرفه واردات اگر بحران را تشدید نکند، بی‌تردید به کاهش آن هم کمکی نمی‌کند!

وی ادامه می‌دهد: ما موافق حذف ارز ترجیحی بودیم، اما این حذف به پیش‌بینی سناریوها و ایجاد زیرساخت‌هایی نیاز داشت که در دی‌ماه ۱۴۰۰ آن را به دولت گوشزد کردیم و به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم. حذف تدریجی ارز ترجیحی و افزایش پلکانی قیمت‌ها به طوری که مردم و تولیدکنندگان آسیب نبینند یکی از پیشنهادهای ما بود. دیگر اینکه به دولت گفتیم اگر بناست به مردم یارانه بپردازید، این یارانه در قالب کارت اعتباری تأمین لبنیات و مواد پروتئینی باشد تا بدین‌وسیله این اقلام مهم از سبد مصرفی خانوارها حذف نشود.

به گفته این فعال حوزه تولید مرغ گوشتی، بهبود ساختار مکانیزاسیون مرغداری‌ها نیز برای کاهش هزینه‌های تولید پیشنهاد شده بود و اینکه استفاده از دان آماده باکیفیت به میزان هزارو۹۰۰ تومان در هر قطعه مرغ، هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

او اضافه می‌کند: هشدار داده بودیم اگر پس از حذف ارز ترجیحی از مرغدار حمایت نشود، قیمت مرغ دست‌کم ۵.۲ برابر قیمت مرغ افزایش می‌یابد که این افزایش حوزه مصرف و تولید را با چالش روبه‌رو می‌کند و با توجه به اینکه نیاز تولیدکنندگان به سرمایه در گردش هم بالا می‌رود، دولت باید به آن‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت جبرانی بپردازد تا مزیت‌های تولید را از دست ندهیم.

اسدالله‌نژاد همچنین به تخصیص یارانه مستقیم به تولید مبتنی بر میزان جوجه‌ریزی و نهاده دریافتی از سامانه بازارگاه اشاره می‌کند که می‌تواند آرامش را به بازار و صنعت مرغ برگرداند.

وی متذکر می شود: سیاست‌های اشتباه حوزه دام و طیور این صنعت را کاملاً زمینگیر کرده به طوری که بسیاری از بخش‌های مولد حذف شده و بخش اعظمی از ظرفیت تولید جوجه و مرغ از دست رفته است، بنابراین حذف تعرفه واردات، واردات مرغ منجمد و جوجه و دیگر سیاست‌ها نه‌تنها علاج درد صنعت مرغداری نیست، بلکه حتی نمی‌تواند مسکنی برای کاهش درد باشد.

قیمت مرغ

معاون وزیر جهاد کشاورزی، گفت: اقدامات جدیدی در حوزه برندینگ مرغ لاین آرین انجام شده است و این گونه با ویژگی‌های جدید اصلاح شده به بازار عرضه می‌شود.

مجتبی خیام نکویی امروز در نمایشگاه دام و طیور، اظهار داشت: صنعت دام و طیور و صنایع وابسته آن ظرفیت تولید سالانه ۳.۵ میلیون تن محصول را دارد که ۲.۶ میلیون تن آن در بخش گوشت مرغ و حدود ۹۰۰ هزار تن در بخش گوشت قرمز است.

وی افزود: تولیدات بخش دام و طیور کشور از لحاظ وزنی ۲.۵ درصد کل تولیدات بخش کشاورزی را شامل می‌شود اما اثرگذاری بالا و گردش مالی زیادی دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در سفر اخیر خود به کشورهای زیمبابوه و مالزی، استقبال مناسبی برای خرید و تولید مشترک واکسن‌های دام و طیور ایرانی وجود داشت. بر همین اساس تفاهمنامه‌هایی نیز با این کشورها منعقد شد.

خیام نکویی تصریح کرد: موسسه سرم‌سازی رازی جهاد کشاورزی در حال حاضر ۹۰ درصد واکسن مورد نیاز بخش دام و ۳۲ درصد بخش طیور را تامین می‌کند که با کمک بخش خصوصی حتی می‌توانیم به خودکفایی در تولیدات این محصولات برسیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: وزیر کشاورزی زیمبابوه خواهان دریافت تکنولوژی تولید واکسن‌های دام و طیور ایرانی است. بر این اساس تفاهمنامه‌ای منعقد شد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: رقم صادرات ما به این کشورها هنوز مشخص نشده است و در رایزنی‌های آینده این رقم تعیین و اعلام می‌شود.

خیام نکویی اضافه کرد: کشور مالزی نیز خواهان واردات و تولید مشترک واکسن‌های ایرانی است که با ورود به این بازار می‌توانیم به بازار بزرگ محصولات حلال در دیگر کشورها نیز دست یابیم.

قیمت مرغ

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در ارتباط با اقدامات جدید انجام شده در حوزه مرغ لاین آرین پلاس، گفت: اقدامات جدیدی در حوزه برندینگ مرغ آرین انجام شده و افق روشنی پیش روی ماست.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: پتانسیل‌های بالایی برای مرغ لاین آرین در کشور داریم به طوریکه در آینده نزدیک مرغ آرین پلاس با ویژه اصلاح شده به بازار عرضه می‌شود.

نارضایتی مرغداران از کم‌اثر بودن واکسن‌های آنفلوآنزای فصلی با اصلاح بذر رفع شد

بنابراین گزارش، علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی نیز در این مراسم اظهار داشت: شرکت‌های خصوصی تولیدکننده واکسن دام و طیور نیز در سال‌های اخیر به این بازار ورود داشته‌اند به طوریکه ۳ درصد نیاز کشور را تولید می‌کنند.

وی یادآور شد: ۹۳ درصد واکسن‌های دام و ۳۲ درصد واکسن‌های طیور توسط شرکت رازی تولید می‌شود و ما قابلیت خودکفایی را داریم اما با این وجود مجوزهای واردات این محصول نیز به صورت همزمان صادر می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن‌ و سرم‌سازی رازی گفت: تولیدات ما در موسسه سرم‌سازی رازی بیشتر در بخش سرم‌های ضد مار و عقرب است که به کشورهای همسایه از جمله عراق صادر می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره نارضایتی مرغداران و دامداران از کم‌اثر بودن واکسن‌های تولیدات موسسه رازی بویژه در بخش آنفلوآنزای پرندگان گفت: این نارضایتی بیشتر تا سال گذشته بوده است؛ سال گذشته بذر واکسن آنفلوانزای فصلی پرندگان با توجه به جهش‌های موجود بروز شد.

اسحاقی افزود: در بخش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اما واکسن تولید نمی‌شود اما در صورتی که سازمان دامپزشکی بذر آن را در اختیار ما قرار بدهد امکان تولید این محصول نیز در کشور وجود دارد.

قیمت مرغدر حالی سازمان فائو در روزهای ابتدایی ماه نوامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که قیمت «گوشت، شکر، غلات، لبنیات و دانه‌های روغنی» کاهش یافته است که آمارها نشان می‌دهد شاخص نسبت به سال‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته است و از سوی دیگر با توجه به نرخ دلار، تامین مواد غذایی را به‌طور خاص برای کشورهای واردکننده مواد غذایی دشوار کرده است. با این وجود به گفته کارشناسان روند کاهشی قیمت جهانی مواد غذایی متاثر از چندین عامل است.

قیمت مرغ

قیمت جدید مرغ گرم اعلام شد

به‌طوری که مهدی تولایی، کارشناس و فعال بخش کشاورزی در این خصوص می‌گوید: طی چند ماه اخیر روند قیمت‌های جهانی مواد غذایی کاهشی بوده است که غالبا متاثر از وقوع خشکسالی‌های شدید در اغلب کشورهای جهان و به تبع آن کاهش تولیدات و همچنین روند جنگ روسیه و اوکراین بوده است. به عبارت دیگر در ابتدای وقوع این جنگ به‌دلیل بسته شدن بنادری که غالبا غلات و دانه‌های روغنی کشور اوکراین از آن طریق به کشورهای مختلف ارسال می‌شد جهش قیمت‌ها را شاهد بودیم. اگرچه افزایش قیمت جهانی مواد غذایی در پی خشکسالی و وقوع جنگ بین اوکراین و روسیه تشدید شد، اما با انجام توافقات برای صادر شدن غلات از اوکراین به بازارهای جهانی کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های اخیر رقم خورده است.

تولایی افزود: با این وجود در پی توافقات صورت گرفته مبنی بر باز شدن بنادر جهت خروج غلاتی که در این کشور به نوعی انبار شده بود قیمت‌ها روندی منطقی‌تر پیدا کرد و به عبارتی کاهشی شد.

وی ادامه داد: با این وجود در صورت ایجاد هر اختلالی در این روند و بازگشتن به شرایط قبل می‌تواند خود آغازگر افزایش قیمت‌ها باشد که امیدواریم این‌گونه نشود.

علیرضا الوندی دیگر فعال بخش کشاورزی و رئیس سازمان مردم نهاد هکا نیز می‌گوید: خوشبختانه اصلی‌ترین کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی در مورد محصولات و مواد علوفه‌ای همچون جو و ذرت رقم خورده است که به تبع بر کاهش قیمت مواد غذایی همچون گوشت و لبنیات موثر بوده است.

الوندی خاطرنشان می‌کند: این روند در ایران نیز قابل مشاهده است که در کشور ما عاملی که تاثیر گذاشته در حقیقت عدم توانایی مردم در خرید مکفی محصولات کشاورزی با قیمت‌های فعلی است.

وی ادامه می‌دهد: به‌عبارت ساده‌تر این عدم توانایی اقتصادی مردم باعث شده یک مقدار مازاد محصول داشته باشیم و این‌ها باعث شد که قیمت یک مقدار افت پیدا کند.

این فعال بخش کشاورزی افزود: در حال حاضر عدم توانایی خرید مردم به‌طور محسوس روی کاهش قیمت لبنیات و مرغ به نسبت دیگر محصولات مشهودتر بوده و مصرف مردم روی این دو قلم کاهش پیدا کرده است.

الوندی همچنین در پاسخ به این سوال که با این حال چرا افت قیمت‌ها در بازار محسوس نیست، گفت: اگر ما تورم را در نظر بگیریم و نسبت تورم به افزایش قیمت را در نظر بگیریم می‌بینیم که مدتی است مرغ روی قیمت ثابتی ایستاده است و هیچ نشانه‌ای از این تورمی که در جامعه است را در قیمت مرغ نمی‌بینیم. بنابراین به معنای واقعی نمی‌گوییم قیمت کاهش یافته بلکه می‌گوییم افزایش قیمتی که همراه با تورم باشد را در این محصول مشاهده نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: با این وجود ایستادن قیمت روی قیمت‌های قبلی در کشوری که به گفته مسئولان تورم ۴۰درصدی را تجربه می‌کند خود نوعی روندی مثبت محسوب می‌شود. با توجه به افزایش نرخ دلار با وارد شدن علوفه‌های دامی با نرخ‌های جدید طی یک تا دوماه آینده شاهد افزایش نرخ چند محصول از جمله مرغ و لبنیات خواهیم بود

رئیس سازمان هکا همچنین در پاسخ به این سوال که این ایستایی قیمت بیشتر روی کدام محصولات رخ داده نیز می‌گوید: همان‌طور که می‌دانید در چند ماه گذشته برای تولیدکننده قیمت گوشت گوسفندی روندی کاهشی را داشته چون با توجه به شرایط فعلی نگهداری دام برای دامدار به‌صرفه نیست و گله‌های مولد در حال وارد شدن به بازار است.

قیمت مرغوی افزود: این روند به ما این هشدار را می‌دهد که در آینده با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد؛ یعنی بعد از تمام شدن ذخایر ژنتیکی ما احتمالا با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو خواهیم شد.

الوندی افزود: با این وجود به‌طور کلی وضعیت بازار به گونه‌ای است که به نسبت افزایش که روی قیمت دلار می‌بینیم و افزایشی که باید روی محصولات ببینیم فعلا دیده نشده است.

قیمت مرغ

وی ادامه داد: به‌نظر بنده چندین سال طول می‌کشد تا دوباره کفه قدرت خرید مردم و عرضه و تقاضا بتواند باعث شود که بازارها به شکل گذشته‌اش رونق بگیرد.

الوندی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات کالاهای اساسی می‌گوید: ما در هر صورت باید این را تجربه می‌کردیم و این عمل فعلی بود که باید اتفاق می‌افتد و لذا باید از آن گذر کنیم و پیامدهای آن را نیز بپذیریم.

وی درخصوص پیش‌بینی روند بازار طی ماه‌های پیش‌رو نیز می‌گوید: قطعا در ماه‌های آینده افزایش قیمت را در مورد محصول مرغ و لبنیات خواهیم داشت.

الوندی گفت: علت این افزایش قیمت‌ها نیز در ماه‌های آینده این است که الان چون نرخ دلار افزایش یافته تا بخواهد علوفه این دلار وارد بازار شود یک تا دوماه طول می‌کشد و با افزایش قیمت علوفه، افزایش قیمت محصولات کشاورزی را که وابسته به علوفه وارداتی است را خواهیم داشت. بنابراین می‌توان گفت ظرف یک تا دو ماه آینده افزایش قیمت‌ها را در بازار خواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع شده است، گفت: تاکنون ۶هزار تن مرغ منجمد در سامانه ستکاوا در استان تهران بارگذاری شده است و کنار خرید نقدی در سامانه، خرید توافقی نیز به‌زودی انجام خواهد شد.

در این جلسه، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت ثبت سفارش مرغ منجمد در سامانه ستکاوا تأکید و اظهار کرد: فروش مرغ منجمد خارج از سامانه ستکاوا ممنوع است تا مرغ به‌صورت بهداشتی و بدون دخالت واسطه به دست مصرف‌کننده برسد.

وی بر استفاده از ظرفیت صنایع تبدیلی و زنجیره‌های تولید در توزیع مرغ تأکید کرد.