سایت هواداری باشگاه استقلال

رییسی: توانایی حل مشکلات کشور را داریم

رییسی: توانایی حل مشکلات کشور را داریم

رییس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم توانایی حل مشکلات کشور را داریم، گفت: اگر دولت در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌هایی داشته است، در پرتو عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم توانایی حل مشکلات کشور را داریم، گفت: اگر دولت در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌هایی داشته است، در پرتو عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده است.

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی رییس جمهور که به عنوان مهمان روز اول دوازدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم سخنرانی کرد ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، گفت: از خداوند برای شهدا، علو درجات و برای جانبازان، عافیت و سلامت کامل را مسئلت می‌نمائیم.

رییسی همچنین با تبریک سالروز آغاز امامت حضرت بقیه الله الاعظم (عج) با اشاره به نزدیک بودن سالروز میلاد پیامبر اکرم اسلام (ص) و هفته وحدت این عید سعید را نیز تبریک گفت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هر آنچه قدسیت در عالم وجود دارد در ارتباط با وجود قدوسی است و اگر مکان، زمان و شخصی مقدس است به اعتبار و در ارتباط با قدوسی است که دارای تقدس شده است، افزود: «نظام مقدس، دفاع مقدس و همه بخش‌هایی از کشور که قدسیت دارند به دلیل داشتن ارتباط با وحی و باید و نبایدهای الهی، نیت مقدس و وجود حاکمیت و حکومتی که به امضای شارع مقدس رسیده باشد، تقدس دارند.

رییسی افزود: شرط قدسیت در همه عرصه‌ها این است که هر سه جهت فوق در آن دیده شده باشد و این سه جهت را قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تضمین کرده است و بایدها و نبایدهای قانون و انطباق با شرع را شورای نگهبان دارد. در رأس نظام هم در ابتدای انقلاب امام راحل (ره) و امروز هم مقام معظم رهبری «مدظله العالی» را داریم که خداوند طول عمر با عزت به ایشان عنایت فرماید؛ این بزرگواران هم به بایدها و نبایدهای وحیانی توجه داشته و هم نیاز جامعه را می‌شناسند.

رییسی سپس با تأکید بر اینکه در حوزه‌های فرهنگ، سیاست و اقتصاد که مباحث عمده و دارای اولویت کشور هستند شرایط به نحوی است که همه ظرفیت‌ها و امکانات مادی و معنوی در جهت رسیدن جامعه به رهنمودهای مقام معظم رهبری «مدظله العالی» مشخص شده است و ما به عنوان مسؤولین این نظام باید بدانیم در این عرصه‌ها هم متناسب با نیاز کشور و هم متناسب با آرمان‌های بلند کشور که چه باید بکنیم؛ چرا که در بخش‌هایی که بر اساس رهنمودهای امام راحل و رهبری معظم انقلاب عمل شده است شاهد جلوه‌های پیشرفت هستیم و در بخش‌هایی که این اتفاق نیفتاده و با نگاه‌های دیگر حرکت کرده‌ایم و شاهد بی تفاوتی نسبت به رهنمودهای امامین انقلاب بوده‌ایم دچار مشکلاتی هستیم که باید برای رفع آنها تلاش کنیم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به موفقیت‌های سیاست خارجی، گفت: اگر دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی موفقیت‌هایی داشته است در پرتو عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری «مدظله العالی» بوده است و اگر نواقصی هست از ماست. اگر به آنچه رهبر انقلاب ترسیم کره‌اند عمل شود کشور پیشرفت می‌کند و سیادت و آقایی کشورمان حفظ می‌شود. به حمدالله ما منظومه‌ای از نگاه‌های ایشان در حوزه‌های مختلف را رو به روی خود داریم که باید آن را با تلاش و مجاهدت شبانه روزی اجرایی کنیم و باور ما این است که با امیدواری و فرهنگ «ما می توانیم» می‌توانیم عقب ماندگی‌های را جبران کنیم.

رییسی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد اگر به خط مشی ترسیم شده از سوی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در قالب اقتصاد مقاومتی توجه می‌شد وضع امروز کشور متفاوت بود، افزود: در حوزه‌های فرهنگ و سیاست نیز اگر رهنمودها و نظرات ایشان به طور کامل عملیاتی می‌شد قطعاً شرایط بهتری نسبت به وضع فعلی داشتیم.

رییس جمهور کشورمان سپس با تشریح اوضاع اقتصادی کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم، گفت: در حوزه اقتصادی، دولت در حالی آغاز به کار کرد که در شرایط خاصی به سر می‌بردیم و با کسری بودجه، تورم و مشکلات دیگر رو به رو بودیم که ما باید آنها جبران می‌کردیم که به لطف خداوند حل شد.

رییسی در ادامه به مقایسه وضعیت کسری بودجه کشور، تورم و اشتغال در آغاز به کار دولت سیزدهم و شرایط فعلی پرداخت و افزود: با مقایسه رشد اقتصادی در قبل از سال ۱۴۰۰ ملاحظه می‌شود که در سال ۱۴۰۱ تلاش شد تورمی که همه را رنج می‌داد مهار شود. در واقع، تورم محصول کسری بودجه و رشد نقدینگی است. در سال ۱۴۰۱ تلاش کردیم مصارف و منابع، تراز باشد و همخوانی داشته باشند تا کسری بودجه نداشته باشیم که طبق اعلام مرکز آمار در آن سال کسری بودجه نداشتیم. رشد نقدینگی در زمانی که دولت سیزدهم مستقر شد ۴۲ درصد بود و الآن ۲۲ تا ۲۶ درصد می‌باشد و پیش بینی می‌کنیم تا آخر سال این عدد روی ۲۵ درصد تثبیت شود.

وی گفت: رشد اقتصادی که حاصل افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره‌وری است در بهار امسال بنا به اعلام مرکز آمار ایران ۲/۶ درصد بوده است. سازمان بهره‌وری اعلام کرد امروز ۵/۳ درصد رشد بهره‌وری داریم که اگر چه هنوز مطلوب ما نیست، اما رشد مهمی است. در موضوع اشتغال، دو سوم از استان‌های کشور مشکلی ندارند و از وضعیت بحرانی به وضعیت عادی رسیده‌ایم و فقط در حوزه اشتغال افراد تحصیل کرده باید تلاش شود.

رییس جمهور بیان کرد: در سالی که دولت سیزدهم مستقر شد میزان خرید گندم از کشاورزان ۵/۴ میلیون تن بود، ولی سال گذشته ۵/۷ میلیون تن گندم خریداری شد و امسال بیش از ۱۰ میلیون تن و برنامه‌ریزی ما این است که در پایان دولت، نیاز به واردات گندم نخواهیم داشت.

رییسی با تأکید بر اینکه عمیقاً معتقدیم که می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم، تصریح کرد: در همه حوزه‌ها کارهای بسیاری انجام شده و در حال انجام است و برای ما امیدوار شدن مردم، مهم است و مقام معظم رهبری نیز بر این نکته تأکید فرمودند که باید برای تقویت ایمان و امید مردم تلاش کنیم و هر کاری که باعث ناامیدی مردم شود از نظر دولت، همراهی با دشمنان است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها