سایت هواداری باشگاه استقلال

رتبه بندی معلمان | رتبه بندی معلمان جدید | رتبه بندی معلمان 1402

خبر شبانه دولت برای رتبه بندی معلمان | مبلغ جدید حقوق معلمان مشخص شد

خبر شبانه دولت برای رتبه بندی معلمان | مبلغ جدید حقوق معلمان مشخص شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما امسال به دنبال انتخاب بهترین‌ها بودیم و در این راستا هزینه زیادی هم پرداخت کردیم چون رویکرد ما بر شایسته‌سالاری بنا شده بود و سفارشی‌ها را نپذیرفتیم.

رتبه‌بندی معلمان یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان باید به مرحله اجرا درآید. رتبه‌بندی معلمان دارای ابعاد و زوایای مختلفی است که معلمان باید نسبت به آن آشنایی داشته باشند.بر اساس رتبه بندی معلمان آنها با در نظر گرفتن معیارهایی در چهار گروه طبقه بندی و دستمزد آنها بر همین اساس تعیین می‌شد. رتبه‌بندی معلمان  اواخر آبان ماه سال گذشته  به تصویب رسید.  رتبه بندی معلمان برای کلیه معلمان، در یکی از رتبه های ماده (۳) این قانون و مطابق آیین نامه اجرائی آن حداکثر تا سه ماه پس از ابلاغ قانون، انجام می شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ما امسال به دنبال انتخاب بهترین‌ها بودیم و در این راستا هزینه زیادی هم پرداخت کردیم چون رویکرد ما بر شایسته‌سالاری بنا شده بود و سفارشی‌ها را نپذیرفتیم.

رضامراد صحرایی در همایش گردهمایی نومعلمانتمدن‌ساز استان اصفهان پیش از ظهر امروز با بیان اینکه بیش از ۵۵۰۰ دانش‌آموز شهید، اصفهان را به شهیدستان ایران تبدیل کرده، اظهار داشت: هر وقت سخن از غیرت، همت، امنیت و آزادگی به میان می‌آید، نام شهدای اصفهان به ویژه شهید همت می‌درخشد؛ معلمی شأن و منزلت بالایی دارد و نومعلمانباید بدانند که رسالت معلمی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش تصویرگر و نشان دهنده آینده هر کشوری است، افزود: مادران و پدران، وزرا، مراجع، رؤسای جمهور و بزرگان فردای کشور، امروز در حال پرورش و تحصیل در مدارس هستند و این موضوع به خوبی اهمیت حوزه آموزش و پرورش را نشان می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان امروز در حال آموزش و پرورش مقدمه‌سازان ظهور هستند، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش دستگاهی است که همه باید برای رونق و ارتقای آن بکوشند و در این راستا باید تلاش کنیم تا آینده کشور به شکل شایسته‌ای ساخته شود.

وی در ادامه با اشاره به چالش‌های آموزش‌وپرورش از جمله کمبود منابع انسانی و حقوق متذکر شد: ما امسال به دنبال انتخاب بهترین‌ها بودیم و در این راستا هزینه زیادی هم پرداخت کردیم چون رویکرد ما بر شایسته‌سالاری بنا شده بود و سفارشی‌ها را نپذیرفتیم؛ امروز معلمانی انتخاب شده‌اند که جزو بهترین افراد حاضر در آموزش و پرورش طی سه دهه اخیر هستند.

صحرایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت و تاثیرگذاری معلمان، ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند معلمان معمار هویت و آینده کشور هستند؛ معلمان به اندازه‌ای تاثیرگذارند که اگر از مراجع تقلید نیز سوال بپرسید، می‌گویند من هم پرورده معلم هستم و این عین کلام رهبری است و بنابراین باید در انتخاب‌مان دقت زیادی داشتیم.

وی افزود: استخفاف و تحقیر معلمان کار منافقان است؛ امروز به عنوان یک معلم خود را مصداق این آیه می‌دانم که بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَت و باید جوابگوی کشته شدن استعداد کودکان باشم.

وزیر آموزش‌وپرورش معلمان را افسران جنگ ترکیبی امروز خواند و گفت: دشمن در حال تلاش است که به مدارس رخنه کند و در این راستا باید توجه کرد برای موفقیت در این جنگ حساسیت در انتخاب معلمان بسیار مؤثر است.

وی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش ۴۰ درصد دولت را تشکیل می‌دهد، گفت: آموزش و پرورش دستگاه و ارگان متفاوتی است و باید به آن متفاوت نیز نگاه کرد؛ در آموزش‌وپرورش هیچ امری دستوری اجرا نمی‌شود.

جذب ۶۸ هزار معلم جدید در شش ماه اخیر

وی با بیان اینکه کار حجمی و ساعتی برای معلمان غیرمجاز است، تصریح کرد: کمبود معلم امروز ناشی از آن است که بیش از یک دهه خلاف جهت سند تحول بنیادین حرکت شده است؛ البته طی شش ماه گذشته بیش از ۶۸ هزار معلم جدید جذب کرده‌ایم اما این کمبود معلم ریشه تاریخی دارد.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به مسائل و مشکلات ناشی از طرح رتبه‌بندی معلمان بیان کرد: اگر قانون رتبه‌بندی در جای خودش اجرا می‌شد، امروز با سیل بازنشستگان مواجه نمی‌شویم و بازنشستگی کم سابقه امسال ناشی از اجرا نشدن قانون در زمان مناسب است.

وی درخصوص قانون رتبه‌بندی و آیین‌نامه مسیر رشد معلمی گفت: این قانون به زودی تدوین و پس از تصویب به عنوان مکمل قانون رتبه‌بندی اجرا می‌شود. اصول ما از زمان پیامبر(ص) تاکنون تغییر نکرده اما به نسل جدید نمی‌توان با روش گذشته تدریس کرد.

صحرایی در بخش پایانی سخنانش به جنایات رژیم کودک‌کش صهیونیستی اشاره کرده تصریح کرد: یکی از بزرگترین آفت‌های ایجاد ایجاد شده در جنگ ترکیبی، حذف ذهن تاریخی است؛ امروز نمی‌گویند چه کسی به مردم فلسطین ظلم و خانه‌های آنها را تصاحب کرده و پدران و مادران آنها را به شهادت رسانده و وظیفه ما مبارزه با این تحریف است.

رتبه بندی معلمانسامانه رتبه بندی معلمان 

شهریور امسال پرونده ۶۰ هزار نفر از این معلمان در کانون‌های ارزیابی بررسی و رتبه جدید افراد صادر شد که با حقوق شهریور معوقات مربوط به رتبه جدید آنها از ابتدای سال ۱۴۰۲ پرداخت شد.

پرونده اعتراضات رتبه‌بندی معلمان تا ۲ ماه آینده بسته می‌شود

به گفته فرهادی، گروه‌های دیگر معلمان با سوابق کاری و مدارک تحصیلی پایین‌تر هستند که آنها نیز در سه گروه تقسیم‌بندی شدند و پرونده آنها در چند کانون ارزیابی در تهران در حال بررسی است، امیدواریم تا دو ماه آینده پرونده رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان تعیین تکلیف شود.

با اشاره به اینکه پرونده رتبه‌بندی همچنان باز است و مسیر ارتقای رشد معلمان ادامه دارد، گفت: آنها باید خود را مطابق با شرایط روز ارتقا دهند و اگر معلمی رکود داشته باشد حتماً به او یادآوری می‌کنیم تا در مسیر ارتقا قرار بگیرد.

به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، با اجرای رتبه‌بندی میانگین حقوق معلمان همچنان ۳۰ درصد از حقوق کارمندان دولت پایین‌تر است که باید این وضعیت جبران شود همچنین رتبه‌بندی به طور میانگین ۲۶ درصد حقوق معلمان را افزایش داد.

رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: از آموزش و پرورش خواستیم در رتبه بندی معلمان بر اساس مقررات قانونی، شفاف عمل کند.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حکمتعلی مظفری در حاشیه شورای اداری استان زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آموزش و پرورش در رتبه بندی معلمان شفاف عمل کند گفت: در این خصوص از وزیر آموزش و پرورش درخواست کردیم تا توجه و عنایت ویژه ای در خصوص رتبه بندی معلمان داشته باشد و افرادی که دارای حق هستند طبق مقررات قانونی کارشان انجام شود.

رتبه بندی معلمان بازنشسته

وی ادامه داد: پرونده‌های وارده به دیوان عدالت اداری در خصوص رتبه بندی معلمان نسبت به جمعیت معلمان ناچیز است اما این استعداد وجود دارد که اگر به مقررات قانونی در مجموعه آموزش و پرورش توجه و رتبه بندی درست اجرا نشود، زمینه وصول شکایت های بیشتر به دیوان عدالت اداری در این خصوص فراهم شود زیرا کسانی که احساس تضییع حق دارند به دیوان شکایت می کنند.

رتبه بندی معلمانمظفری خاطر نشان کرد: در رسیدگی ها ممکن است افرادی واجد شرایط نباشند ولی درِ دیوان برای دریافت شکایت ها باز است.

 با تصویب قانون رتبه‌بندی معلمان و تدوین آیین‌نامه اجرایی آن، معلمان با طی فرآیندی به رتبه‌های خود دست یافتند و در مجموع ۹۴۰ هزار نفر از معلمان مشمول رتبه‌بندی شدند البته در این فرآیند، اعتراضات مختلفی از سوی معلمان نسبت به رتبه‌های تعیین شده شکل گرفت.

صدور احکام رتبه بندی معلمان 1402

رئیس دیوان عدالت اداری کشور با بیان اینکه بیشتر شکایت های واصل شده به دیوان عدالت اداری مربوط به شهرداری ها و موضوع ماده ۱۰۰ است، افزود: تصویب تبصره ماده ۶ در قانون بودجه امسال مقداری از پرونده های مربوط به ماده ۱۰۰ شهرداری ها را کم کرده است.

رتبه بندی معلمانوی خاطرنشان کرد: بر اساس این تبصره که به نفع مردم تصویب شده بخشی از ورودی پرونده ها به دیوان کنترل شده است.

مظفری گفت: پس از موضوع ماده ۱۰۰، پرونده های مربوط به امور اداری مثل تبدیل وضعیت ها، کارکنان وزارت بهداشت و شکایت از تامین اجتماعی بیشترین تعداد پرونده ها را در دیوان عدالت اداری دارند.

وی تاکید کرد: ملاک دیوان عدالت اداری در بررسی پرونده ها، قانون و اقتضای نظارت قضایی این مجموعه نیز همین رویکرد و رویه است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها