سایت هواداری باشگاه استقلال

گواهینامه رانندگی | گواهینامه رانندگی جدید

ابطال گواهینامه رانندگی قدیمی از این تاریخ | تغییر آزمون اصلی صدور گواهینامه جدید

ابطال گواهینامه رانندگی قدیمی از این تاریخ | تغییر آزمون اصلی صدور گواهینامه جدید

هر راننده ای می بایست گواهینامه راهنمایی و رانندگی را داشته باشد تا بتواند اقدام به رانندگی کند. نداشتن یا ابطال گواهینامه بنا به هر دلیلی راننده را از رانندگی منع می کند.

خبرنگار اصغر اصغری: ابطال گواهینامه یعنی چه، ابطال گواهینامه به چه معناست؟ دریافت گواهینامه رانندگی توسط پلیس در قانون تعریف شده است و چنانچه راننده‌ای به موجب این قوانین گواهینامه رانندگی‌اش توقیف شود، در صورت اقدام به رانندگی در حکم راننده بدون گواهینامه با آن برخورد خواهد شد.

ابطال گواهینامه در سال اول

با استناد به تبصره ماده ۴ قوانین آئین نامه راهنمایی و رانندگی، صدور هر نوع گواهینامه رانندگی برای کسانی که دارای گواهینامه پایه سوم هستند در مرحله اولیه صدور گواهینامه دارای شرایط و محدودیت های تعیین شده‌ای می‌باشد، که در صورت رعایت محدودیت های تعیین شده توسط راننده، گواهینامه آن تا سقف ۱۰ سال اعتبار دریافت خواهد کرد و نیازی به مراجعه جهت تعویض گواهینامه نخواهد بود. اما در صورت رعایت نکردن این محدودیت ها، یک رسید با اعتبار یک ماهه از سوی افسر راهور و پلیس راه ظرف مدت یک هفته به محل سکونت افراد ارسال می‌شود. در طول مدت زمان اعتبار رسید دریافتی نیاز می‌باشد تا برای گذراندن دوره های آموزشی مصوب یا آزمون مجدد به پلیس راهور محل سکونت خود مراجعه کنید. همچنین در صورتیکه مدت زمان اعتبار یک ماهه رسید مبنی بر گواهینامه پایه سوم شما به پایان رسید حتماً لازم است به پلیس راهور محل سکونت خود نسبت به دریافت اصل گواهینامه مراجعه فرمائید.

در صورتی که تکرار تخلفات و عدم رعایت محدودیت ها از سوی دارندگان گواهینامه، بیش از یک بار باشد، نه تنها در آزمون اصلی اخذ گواهینامه مردود بلکه زمان دریافت و ارسال آن نیز بر مبنای یک سال محاسبه خواهد شد.

توقف خودرو به وسیله پلیس

از آنجا که تعیین تکلیف، سلب یا تحدید حقوق اشخاص خارج از حدود اختیارات قوه مجریه است؛ وزارت کشور مستند به بند (ت) ماده ۲۷ آیین‎نامه فوق‎الذکر با صدور دستورالعمل شماره ۳۷/۳/۱/۶۷۳۱۵ مورخ ۳۰/۵/۱۳۸۴ ضمن ماده ۵ آن چنین مقرر کرده است: (بند ۳ ماده ۵ – دارنده گواهینامه موقت مجاز است فقط از ساعت ۵ بامداد تا ۲۴ اقدام به رانندگی نماید. بند ۴ ماده ۵- رانندگی در جاده‎ها، بزرگراهها و آزاد راههای برون شهری با گواهینامه موقت ممنوع می‎‌باشد.)

گواهینامه رانندگی این افراد باطل می شود

ابطال گواهینامه در سطح سوم نمره منفی قابل اجرا خواهد بود؛ در سطح اول اگر راننده ۳۰ نمره منفی گواهینامه کسب کند گواهینامه به مدت سه ماه ضبط می‌شود و در پایان مدت ضبط با پرداخت جریمه ۶۰ هزار تومانی به نفع خزانه عمومی،‌ گواهینامه مسترد خواهد شد.

در صورتی که گذراندن سطح اول، همان راننده مجدداً ۲۵ نمره منفی کسب کند، این بار گواهینامه به مدت ۶ ماه ضبط شده و پس از به پایان رسیدن مدت ضبط گواهینامه، راننده با پرداخت ۹۰ هزار تومان جریمه به نفع خزانه عمومی، قادر به بازپس گرفتن گواهینامه خویش خواهد بود.

اگر راننده‌ای پس از اعمال محرومیت‌های سطح اول و دوم تخلفات جدیدی را مرتکب شود ۲۰ نمره منفی میگیرد و گواهینامه‌اش باطل خواهد شد.

اگر فردی در مرحله سوم قرار دارد مشروط به آنکه نمرات منفی‌اش به ۲۰ نرسیده باشد، و اگر به مدت یکسال هیچگونه تخلفی مرتکب نشود، تمام نمرات منفی‌اش بخشیده می‌شود.

رفع ابطال گواهینامه

اگر راننده نمره منفی اش به ۲۰ برسد گواهینامه‌اش باطل و تا یکسال حتی حق شرکت برای گرفتن مجدد گواهینامه را نیز ندارد. پس از گذشت یکسال با واریز مبلغ ۱۵۰ هزار تومان جریمه نقدی به خزانه عمومی، می‌تواند در فرآیند ثبت‌نام و دریافت گواهینامه شرکت و در صورت قبولی در آزمون رانندگی، گواهینامه مجدد را دریافت نماید.

گواهنیامه رانندگی در چه صورتی باطل می‌شود؟

هر گاه ظرف مدت ۴ ماه از تاریخ ابلاغ قبض جریمه، متخلف جریمه مربوطه را پرداخت نکند، از سوی راهنمایی و رانندگی اخطاریه کتبی با مهلت یکماه مبنی بر پرداخت جریمه به وی ابلاغ می گردد. در صورت پایان مهلت و عدم پرداخت ضمن ضبط گواهینامه پلاک وسیله نقلیه تا زمان پرداخت جریمه در سامانه راهور توقیف خواهد شد .(ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی)

عناوین تخلفات رانندگی حادثه‌ساز

ماده ۱۴ قانون بیمه شخص ثالث در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که با توجه به گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، ‌علت اصلی وقوع تصادف از موارد تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد، بیمه گر وظیفه دارد خسارت زیان دیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمینی پرداخت کند.

دور زدن در محل ممنوع

عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو

نقص سیستم روشنایی وسایل نقلیه به هنگام شب

عبور از محل ممنوع (ورود ممنوع)

سبقت غیرمجاز

تجاوز از سرعت مجاز

عبور از چراغ قرمز راهنمایی

عدم رعایت حق تقدم عبور

حرکت به طور مارپیچ در راهها

تجاوز یا انحراف به سمت چپ معابر

عدم رعایت فاصله مناسب با وسیله نقلیه و یا عدم توجه به جلو

گردش به چپ یا به راست در محل ممنوع

روشن نکردن چراغ هنگام شب و در موقع لزوم

رانندگی با وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر (چراغ، لاستیک، فرمان، ترمز، برف پاک‌کن و زنجیر چرخ)

عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از سمعک، عینک یا تجهیزات خاص

مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی

منبع: اقتصادآنلاین

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها