سایت هواداری باشگاه استقلال

حقوق بازنشستگان | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان کشوری

زایش حقوق بازنشستگان با سهام طلایی | این بازنشستگان افتادن وسط عسل

زایش حقوق بازنشستگان با سهام طلایی | این بازنشستگان افتادن وسط عسل

دبیر کمیته عالی طرح ارزش مالکانه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: در اولین مرحله تخصیص سهام ارزش مالکانه به بازنشستگان عضو صندوق، حدود ۸۷۰ هزار نفر از اعضای صندوق که از ابتدای تأسیس صندوق تا پایان اسفند ۱۴۰۱ بازنشسته شدند، گواهی موقت سهام دریافت کرده‌اند.

خبرنگار اصغر اصغری: صندوق ذخیره فرهنگیان چه اقداماتی برای معلمان انجام می‌دهد؟ ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که در صورت تمایل فرهنگیان در طول دوران خدمت، ماهانه مبلغی از حقوق‌شان به عنوان حق عضویت به صندوق ذخیره فرهنگیان واریز می‌شود و طبق قانون، دولت نیز متعهد است به همان میزان برای آنها واریزی داشته باشد.

صندوق ذخیره نیز با داشتن چهار هلدینگ پتروشیمی و انرژی، مالی و سرمایه‌گذاری، ساختمانی و خدمات و ۶۶ شرکت زیر مجموعه این هلدینگ‌ها، موظف است فعالیت اقتصادی به منظور کسب سودآوری و تولید ثروت برای فرهنگیان عضو آن داشته باشد.

فرهنگیان در زمان بازنشستگی، از کارافتادگی یا بازخریدی، سهم‌الشرکه خود شامل واریزی عضو، واریزی دولت و سود سالانه حاصل از سرمایه‌گذاری‌های مؤسسه را دریافت می‌کنند اما تاکنون طبق ماده ۲۱ اساسنامه صندوق، سهم عضو از خالص ارزش‌ دارایی‌های مؤسسه که ارزش مالکانه نام دارد، به آنها پرداخت نشده بود.

بالاخره پس از گذشت ۲۸ سال از تأسیس این صندوق و ۱۲ سال مطالبه‌گری اعضای آن، در دوره مدیریتی جدید این صندوق طرح ارزش مالکانه در دستور کار قرار گرفت و پس از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجام مرحله اول ارزش مالکانه در۶ آذر ۱۴۰۲ با حدود ۱۰ درصد از دارایی‌های این صندوق اجرایی شد و بازنشستگان گواهی موقت سهام خود را دریافت کردند.

در خصوص جزئیات بیشتر این طرح بزرگ و مهم برای فرهنگیان، با محمدحسن صدقی دبیر کمیته عالی طرح ارزش مالکانه، از فرهنگیان متخصص بازار سرمایه و منتخب فرهنگیان استان خراسان رضوی به گفت‌وگو نشستیم.

مرحله اول تخصیص سهام ارزش مالکانه چه زمانی اجرایی شده است؟

مرحله اول اجرای طرح ارزش مالکانه و تخصیص سهام به بازنشستگان با همت مدیران صندوق و حمایت نهادهای بالادستی و حاکمیتی در تاریخ ۶ آذر ۱۴۰۲ اجرا شد. در حال حاضر فرهنگیان عضو صندوق که تا پایان اسفند ۱۴۰۱ بازنشسته شده‌اند، با مراجعه به سوپراپلیکیشن فرهنگیان و وب‌سایت مؤسسه می‌توانند گواهی موقت سهام خود را مشاهده کنند که شامل مشخصات فردی و تعداد سهام تخصیص یافته به هر بازنشسته است.

میزان سهامی که در این مرحله تخصیص پیدا کرده چقدر است؟

در این مرحله حدود ۱۰ درصد از دارایی‌های صندوق در قالب سهام شرکت «سرمایه‌گستر سهند» به بازنشستگان اختصاص پیدا کرده و این فرآیند تا تخصیص و واگذاری سایر دارایی‌های مؤسسه ادامه خواهد یافت.

چه زمانی فرهنگیان می‌توانند سهام خود را به پول تبدیل کنند؟

با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود طی حداکثر ۹ ماه آینده، سهام این شرکت در بازار سرمایه قابلیت خرید و فروش پیدا کند و فرهنگیان مدیریت سهام خود را با ارزش روز در دست خواهند گرفت. البته الزامات بازار سرمایه و بورس و سایر موضوعات مرتبط با آن، ممکن است این چارچوب زمانی را دستخوش تغییر کند.

ارزش ریالی این سهام چقدر است؟

ارزش اسمی این سهام مطابق قوانین سازمان بورس ۱۰۰۰ ریال است اما ارزش واقعی سهام پس از طی مراحل فنی و اجرایی و واگذاری آن به فرهنگیان بازنشسته براساس سازوکارهای بازار سرمایه و پس از کشف قیمت مشخص خواهد شد و همان‌طور که گفتم احتمالا تا ۹ ماه آینده عملی خواهد شد.

این سهام در این مرحله به چه کسانی تعلق گرفته است؟

در اولین مرحله تخصیص سهام ارزش مالکانه به بازنشستگان عضو صندوق، حدود ۸۷۰ هزار نفر از اعضای صندوق که از ابتدای تاسیس صندوق تا پایان اسفند ۱۴۰۱ بازنشسته شدند، گواهی موقت سهام دریافت کردند.

تکلیف کسانی که پس از این تاریخ بازنشسته شده‌اند چه می‌شود؟

سهام این افراد محفوظ است و پس از تکمیل اطلاعات این عزیزان تا پایان سال، سهام آنها محاسبه شده و به آنها تخصیص پیدا خواهد کرد. همان‌طور که عرض کردم این طرح تدریجی است اما فرهنگیان اطمینان خاطر داشته باشند که هیچکس از قلم نمی‌افتد.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها