سایت هواداری باشگاه استقلال

عیدی کارگران | عیدی بازنشستگان | عیدی کارمندان

افزایش عیدی کارگران نسبت به عیدی کارمندان! | نخستین سبقت معنادار در پرداخت عیدی

افزایش عیدی کارگران نسبت به عیدی کارمندان! | نخستین سبقت معنادار در پرداخت عیدی

تمامی کارفرمایان و واحدهای تحت پوشش قانون کار باید در سال جاری به کارگران خود حداقل ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عیدی و پاداش پایان سال پرداخت کنند.

خبرنگار اصغر اصغری: ​سرانجام جزئیات تازه ای از عیدی و پاداش کارگران اعلام شد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

طبق قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های تحت پوشش قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰، حداقل میزان عیدی برابر دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر میزان آن سه برابر حداکثر حقوق خواهد بود. بنابراین، تمامی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به ازای هر سال کار، مبلغی معادل ۶۰ روز آخرین مزد را به عنوان عیدی و پاداش به کارگران خود پرداخت کنند و این مبلغ نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی برای هر کارگر تجاوز کند.

است که پرداخت عیدی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه‌ها مشغول به کار بوده‌اند هم الزامی است و به موجب تبصره یک ماده واحده مذکور، مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند باید به مأخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.

تمام کارگران مشمول قانون کار صرف نظر از محل اشتغال و نوع کارگاهی که در آن کار می‌کنند اعم از دولتی، خصوصی، تعاونی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی به میزان مقرر در مصوبه فوق از عیدی و پاداش سالانه برخوردار خواهند بود و میزان عیدی آنها متفاوت از میزان عیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دولتی است.

مبنای تعیین عیدی پایان سال کارگران، حداقل دو و حداکثر سه برابر مصوبه دستمزد شورای عالی کار است و کارفرمایان باید دو ماه پایه حقوق را به عنوان حداقل عیدی و سه ماه پایه حقوق را به عنوان حداکثر عیدی و پاداش آخر سال به نیروهای کار خود بدهند.

شورای عالی کار ۲۹ اسفند سال گذشته در نشست تعیین دستمزد، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ را ۲۷ درصد افزایش داد. بر این اساس حداقل دستمزد ماهانه کارگران به ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۲ تومان افزایش یافت که با احتساب فرمول حداقل و حداکثر عیدی، کارگران امسال حداقل ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار و ۵۶۴ تومان و حداکثر ۱۵ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۸۴۶ تومان دریافت خواهند کرد.

در همین راستا بسیاری از فعالان حوزه کار و مقامات کارگری بر لزوم پرداخت سریع‌تر مبلغ عیدی و پاداش کارگران تا قبل از پایان سال تاکید کرده و معتقدند هرچه عیدی و پاداش زودتر به دست کارگران برسد ضمن کمک به معیشت و حفظ قدرت خرید، در تامین مایحتاج و اقلام مصرفی و مورد نیاز آنها گره‌گشا و موثر خواهد بود. به زعم آنها شرایط کار و نقدینگی در اختیار کارفرما در پرداخت به موقع عیدی و پاداش موثر است و در صورتی که کارفرمایان عیدی کارگران خود را زودتر به دست آنها برسانند به شلوغی و ازدحام بانک‌ها در آخر سال نیز گرفتار نمی‌شوند.

منبع: گسترش نیوز

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها