سایت هواداری باشگاه استقلال

شناسنامه| شناسنامه قرمز | تعویض شناسنامه

شناسنامه قرمز فاقد اعتبار شد! | با این مدارک شناسنامه جدید بگیرید

شناسنامه قرمز فاقد اعتبار شد! | با این مدارک شناسنامه جدید بگیرید

قطعا الزام برای جدید کردن شناسنامه‌ها وجود دارد.

خبرنگار اصغر اصغری: تعویض شناسنامه که به دلیل قرار گرفتن در شرایط نامناسب مستعمل و فرسوده شده اند. شناسنامه‌هایی که به علت مرور زمان عکس آن با صاحب شناسنامه تطبیق ندارد. شناسنامه‌های دو برگی که صاحبان آن به سن پانزده سال تمام رسیده باشند. شناسنامه‌هایی که صاحب آن تغییر مشخصات سجلی نام و نام خانوادگی و تغییر سن با رأی مراجع ذی‌صلاح را دارد. همه شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) که به فرمت جدید شناسنامه‌ها تبدیل نشدند، اجباری شده است.

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره لزوم تعویض شناسنامه‌های قدیمی گفته است: قطعا الزام برای جدید کردن شناسنامه‌ها وجود دارد، زیرا افراد برای دریافت خدمات دچار مشکل می‌شوند که توصیه میکنیم افراد هرچه سریع‌تر مراجعه کنند و شناسنامه‌های جدید را دریافت کنند چرا که باعث می‌شود در کشور راحت‌تر خدمات دریافت کنند و مشکلی برای آن‌ها ایجاد نشود و از سوی دیگر پایگاه اطلاعاتی سازمان ثبت احوال نیز کامل‌تر شده و برای ارائه خدمات الکترونیک به شهروندان نیز کار تسهیل می‌شود.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه قدیمی

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه عبارتست از اصل شناسنامه در اختیار متقاضی به همراه ۲ قطعه عکس جدید با زمینه سفید. در صورتی که تغییری در مشخصات هویتی رخ داده باشد (نظیر تغییر نام یا نام خانوادگی)، ارائه مدارک مرتبط با آن تغییرات نیز الزامی است و به همراه داشتن شماره ملی پدر، مادر، همسر و فرزندان برای تکمیل فرم‌های مربوطه نیز الزامی است و در صورتی که ازدواج یا طلاق در شناسنامه فعلی ثبت نشده ارائه اصل سند ازدواج و طلاق نیز لازم خواهد بود همچنین اخذ درخواست تعویض شناسنامه صرفاً در دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه مستعمل

برای تعویض شناسنامه‌های مستعمل نیاز به اصل شناسنامه، ۲ قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵ سال به بالا) می‌باشد. همچنین اگر شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد، ارائه اصل مدارک معتبر عکسدار از قبیل گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکسدار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلین از سوی مدرسه‌ای که مشغول تحصیل می‌باشند؛ الزامی است.

سازمان ثبت احوال کشور اقدام به برپایی میز خدمت کرده و شهروندان میتوانند کمتر از چند ساعت اقدام به تعویض شناسنامه کنند.

به منظور گرامیداشت هفته ثبت احوال سازمان اقدام به برپایی میز خدمت در محل معاونت ثبت احوال شرق تهران به آدرس خیابان نبرد جنوبی کوچه کلانتری ضمن بررسی مسائل و مشکلات هویتی شهروندان، نسبت به ثبت درخواست شناسنامه افراد اقدام و ظرف مدت چند ساعت شناسنامه شهروندان را تعویض و به آنان تحویل می‌دهد.

صدور و تعویض شناسنامه در کمتر از چند ساعت، درخواست ثبت نام کارت هوشمند ملی، مشاوره‌های هویتی و موضوعات مربوط به کارت ملی از جمله خدماتی است که در میز خدمت انجام می شود.

شهروندان توجه داشته باشند تعویض شناسنامه شامل 2 قطعه عکس، کارت شناسایی هویتی و همراه داشتن شناسنامه قدیمی الزامی است.این میز خدمت به مدت چند ساعته در واقع در خیابان نبرد جنوبی کوچه کلانتری برپا و از ساعت 13 تا 18 پذیرای متقاضیان است.

منبع: مهر

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها