سایت هواداری باشگاه استقلال

هواشناسی | یخبندان و کولاک | بارندگی شدید

باران سیلابی عطش سدها را خاموش کرد! | پالس مثبت بارش‌های اردیبهشت به تابستان داغ

باران سیلابی عطش سدها را خاموش کرد! | پالس مثبت بارش‌های اردیبهشت به تابستان داغ

در ٢ ماه اخیر ذخیره آب سدهای طرق، کارده، دوستی و ارداک به عنوان سدهای تامین کننده آب کلانشهر به کمتر از پنج درصد رسیده بود.

خبرنگار اصغر اصغری: بارش های سیلابی اخیر در این کلانشهر منجر به افزایش ذخیره آب در سدها شده است.

حسین اسماعیلیان شامگاه پنجشنبه افزود:  هم اینک در پی بارش های اخیر در حجم ذخیره آب این سدها به ١١ درصد رسیده است. میزان بارندگی در مشهد در سال گذشته نسبت به متوسط بلندمدت ۴۵ درصد کاهش داشت اما در اردیبهشت ماه امسال ١١٠ میلیمتر در شهرستان مشهد بارندگی ثبت شد که این رقم در مدت مشابه پارسال ١٢ میلیمتر و در دوره بلندمدت ٣٠ میلیمتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: همچنین مجموعا در سال جاری تا کنون حجم بارندگی در مشهد ٢۴٢ میلیمتر است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ٨٣ میلیمتر و در دوره بلندمدت ٢٢٨ میلیمتر بود.

اسماعیلیان اضافه کرد: همچنین بارش های رگباری اخیر نقش مهمی در تغذیه سفره های آبی زیرزمینی داشته است و مشکل روستاییان که در پی خشکسالی های اخیر با خشک شدن چشمه ها، قنوات و چاه ها درگیر بودند، تا حدودی مرتفع می شود.

سیلاب خللی در شبکه آب شرب مشهد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه سیلاب دیروز خللی در شبکه آب شرب و خسارتی بر تاسیسات این شرکت وارد نکرد، افزود: تاسیسات آبرسانی در ٣٣ روستا در شهرستان مشهد دچار خسارت شد که تا کنون مشکل ١۶ روستا مرتفع شده و مابقی نیز تا اواخر امشب برطرف می شود.

 ٩٨ درصد پهنه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی شدید و ۶٠ درصد از این مساحت در وضعیت خشکسالی بسیار شدید است.

بر اساس آخرین گزارش ها، سیل روز چهارشنبه در استان خراسان رضوی تاکنون هفت فوتی داشته است که پنج نفر آنان در شهرستان مشهد و ۲ نفر دیگر نیز در فریمان جان باخته‌اند.

سیرابی عطش سدها

بر اساس اعلام هواشناسی از روز سه‌شنبه سامانه بارشی پرقدرتی در استان فعال شد، این سامانه تا اوایل هفته آینده بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و صاعقه، بارش تگرگ توام با وزش باد شدید و آبگرفتگی، رواناب و سیلاب را در پی دارد.

هواشناسی خراسان رضوی همچنین نسبت به بارش تگرگ، کاهش نسبی دما و امکان اختلال در سیستم حمل و نقل استان در این فاصله زمانی هشدار داده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها