سایت هواداری باشگاه استقلال

سد کرج | هواشناسی | بارش های سیلابی

آژیر قرمز جیگری؛ سیل در راه تهران! | سد کرج لبریز کرد؛ تهرانی‌ها از این مسیرها تردد نکنند

آژیر قرمز جیگری؛ سیل در راه تهران! | سد کرج لبریز کرد؛ تهرانی‌ها از این مسیرها تردد نکنند

ذخیره آب در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی پس از بارندگی‌های سه روز اخیر صبح امروز به بالاترین میزان ممکن رسید و این سد پس از ۲ سال سرریز کرد.

خبرنگار اصغر اصغری: حیدر داوودیان اظهار کرد: خوشبختانه طی روزهای گذشته شاهد بارش‌های خوبی در استان بودیم که بر ذخیره آب در سدهای مازندران تاثیر زیادی گذاشت و منجر به سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندرانی شد.

وی میزان بارش‌های سه روز اخیر در بالادست سد آیت‌الله صالحی مازندرانی را ۳۰.۶ میلیمتر اعلام کرد و افزود: بر اثر بارش‌های خوبی که رقم خورد دبی رودخانه بابلرود ساعت ۵ بامداد امروز به ۸۵ متر مکعب در ثانیه رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان این‌که آخرین سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندران فروردین ۱۴۰۱ بود، خاطرنشان کرد: این سد پس از افزایش حجم آورد بابلرود و بالا آمدن تراز آب، ساعت ۸:۵۰ دقیقه امروز صبح سرریز کرد.

داوودیان با اشاره به افزایش خروجی از سد به دلیل سرریز آب نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود در پایین‌دست سد هشدار داد و گفت: در حال حاضر دِبی خروجی سد ۱۵ متر مکعب است . به همین دلیل به ساکنان مناطق پایین‌دست توصیه می‌شود با توجه به افزایش آب رودخانه نکات ایمنی و هشدارهای مربوط به حضور و تردد در حاشیه رودخانه‌های سیلابی را مد نظر قرار دهند.

ذخیره آب سدهای مازندران سه میلیون متر مکعب افزایش یافت

سد آیت‌الله صالحی مازندرانی که با نام سد البرز نیز شناخته می‌شود در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه شمالی روی رودخانه بابلرود ساخته شده است. حجم مخزن این سد با ارتفاع دیواره ۷۸ متر و طول تاج ۸۳۷ متر حدود ۱۴۲ میلیون متر مکعب است که توان تنظیم ۱۹۲ میلیون متر مکعب آب را دارد و ۵۴ هزار هکتار از کشتزارهای مازندران در منطقه حد فاصل رودخانه‌های بابلرود تا سیاهرود زیر پوشش این سد قرار دارند.

امروز و فردا کدام مناطق بارانی است؟

امروز در شمال غرب،‌ نیمه غربی سواحل دریای خزر و مناطقی از شمال شرق و شرق کشور رگبار باران گاهی وزش باد روی می‌دهد.

امروز در شمال غرب،‌ نیمه غربی سواحل دریای خزر و مناطقی از شمال شرق و شرق کشور رگبار باران گاهی وزش باد روی می‌دهد.

فردا در شمال غرب،‌ نیمه غربی سواحل دریای خزر و سه‌شنبه با تقویت بارش‌ها در مناطق ذکر شده در غرب دامنه‌های البرز مرکزی و دامنه‌های زاگرس شمالی نیز بارش پیش‌بینی می‌شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها