سایت هواداری باشگاه استقلال

قیمت دلار | افزایش قیمت دلار

قیمت دلار چهارشنبه 16 خرداد 1403 مشخص شد! | بالاخره دلار بخریم یا نخریم؟

قیمت دلار چهارشنبه 16 خرداد 1403 مشخص شد! | بالاخره دلار بخریم یا نخریم؟

قیمت دلار روز شنبه همزمان با بازگشایی بازارها در دومین روز هفته بدون تغییر در روند رنج معامله شد. با وجود اینکه اخبار سیاسی حکایت از ادامه سیاست فشار حداکثری بر ایران دارد و تحریم‌های جدید علیه یک فرد و چهار نهاد ایرانی مرتبط با سازمان صنایع هوافضا توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا وضع شده است، اما بازار ارز با ارزپاشی سیاست‌گذار همچنان در روند رنج قرار دارد.

خبرنگار اصغر اصغری: قیمت دلار در نخستین روز هفته بدون تغییر قیمت و با همان رقم هفته گذشته معامله شد. معامله‌گران معتقدند با وجود برخی سیگنال‌های نامساعد سیاسی، این اسکناس در حصار سیاست‌گذار اسیر شده است. قیمت دلار روز شنبه در پله هفتم کانال هشتم از کریدور پنجم به کار خود پایان داد.

روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه سیاست فشار حداکثری خود و مقابله با توان پهپادی جمهوری اسلامی ایران، یک فرد و چهار نهاد ایرانی مرتبط با سازمان صنایع هوا فضا را تحریم کرد. این موضوع هر چند مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت، اما نتوانست در مقابل ارزپاشی سیاست‌گذار اثری بر قیمت دلار بگذارد.

دست سیاست‌گذار پر است؟

گفتنیست معاملات طی هفته نیمه‌تعطیل جاری در انتظار برگزاری نشست شورای حکام و احتمال صدور قطعنامه‌ای علیه ایران است. با وجود اینکه سفیران ایران و روسیه روز چهارشنبه در وین و در آستانه برگزاری نشست شورای حکام دیدار و رایزنی کردند، اما برخی فعالان بازارهای مالی اثر هرگونه اخبار منفی در خصوص این نشست را بی‌تاثیر می‌دانند. آن‌ها معتقدند سیاست‌گذار ثابت کرده دست پر است و فعلا اجازه نفس کشیدن به دلار را نمی‌دهد.

فریز قیمت دلار در حالی برقرار است که تحلیلگران بازارهای مالی می‌گویند در شرایطی که بر اساس آمار ماهانه ۴۰ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه می‌شود و توانایی مهار تورم و نرخ بهره در اقتصاد وجود ندارد باشد، آسان‌ترین و شاید تنها راه برای قدرت‌نمایی، مانور و دستکاری نرخ ارز است.

از سوی دیگر کارشناسان اقتصای از منظر معامله‌گران به بازار ارز نگاه می‌کنند و می‌گویند در حال حاضر معامله‌گران، بازار دلار و طلا را جذاب نمی‌بینند و بازارهای دیگر برایشان گیرایی بیشتری دارد. آن‌ها به بی‌تحرکی بازار ارز و کاهش‌های پیاپی قیمت طلا و سکه اشاره می‌کنند و معتقدند، مردم زمانی برای خرید به بازارهای مالی ورود می‌کنند که بازار در روند صعودی قرار داشته باشد. ریتم‌های باثبات و کاهش‌های محدود، مردم را برای خرید و فروش ترغیب نمی‌کند.

قیمت ارزهای مهم با ثبات دلار همراه شد

گفتنیست قیمت درهم روز شنبه ۱۲ خرداد افزایش محدود ۲۰ تومانی داشت و با رقم ۱۶ هزار و ۵۰ تومانی معامله شد. تتر کانال ۵۹ هزار تومانی را از دست داد و روی رقم ۵۸ هزار و ۹۰۰ تومانی ایستاد.

قیمت پوند انگلیس با رشد ۵۰ تومانی با قیمت ۷۴ هزار۶۷۰ تومانی معامله شد و یورو نیز روی رقم ۶۳ هزار ۸۴۰ تومانی به کار خود پایان داد و افزایش ۲۰۰ تومانی داشت.

گفتنیست اسکناس و حواله دلار در اولین روز معاملاتی هفته با افزایش بیش از ۱۰۰ تومانی عرضه شدند. اسکناس دلار با رقم ۴۵ هزار و ۱۸۲ تومان و حواله دلار با رقم ۴۲ هزار و ۱۸۷ تومان عرضه شد.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها