سایت هواداری باشگاه استقلال

تست شخصیت شناسی| روانشناسی شخصیت | تست تیزبینی | تست تیزهوشی | تست بینایی

روانشناسی شخصیت | به افسرده‌ها اینجوری حال بده !

روانشناسی شخصیت | به افسرده‌ها اینجوری حال بده !

نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین پشتیبان مردی باشید که برای‌تان مهم است:

خبرنگار اصغر اصغری: اولین و مهمترین بخش در مورد ارائه حمایت از افراد افسرده این است که به او بفهمانید در کنارش هستید و در عین حال حواس‌تان به این باشد که بسته به رابطه و سایر تعهدات خود چقدر زمان به او اختصاص می‌دهید.

گوش دادن فعال را تمرین کنید

اغلب، مفیدترین راهی که می‌توانیم از فردی که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند حمایت کنیم این است که به حرف‌های او گوش دهیم و به او اجازه دهیم آنچه را که بر او فشار وارد می‌کند، به اشتراک بگذارد.

اجزای اصلی گوش دادن فعال عبارتند از:

    پرهیز از قضاوت و اجتناب از قطع حرف او

    درک کامل او از طریق پرسیدن سؤالات باز و جمع بندی

    ابراز همدردی و تصدیق احساسات او

ارائه بازخورد معتبر

وقتی مردی سر حرف را باز می‌کند، شما باید با دل و جان گوش بدهید تا در آینده راحت تر با شما صحبت کند.

درخواست‌های پشتیبانی او را بپذیرید

در دسترس بودن به معنای پاسخگویی به موقع و با روی خوش است. وقتی از کسی حمایت می‌کنیم، باید تمام تلاش خود را برای اولویت بندی گفتگوهای مهم انجام دهیم، حتی اگر به معنای قطع فعالیت‌های خودمان باشد. اگر نمی‌توانید فوراً صحبت کنید، زمان خاصی را برای گفتگو با او تعیین کنید.

نکات کلیدی در اینجا عبارتند از:

    به او بگویید که قدردان اعتمادی که به شما کرده هستید

    از حرف زدن به گونه‌ای که باعث شود او احساس فشار یا ناراحتی کند، خودداری کنید

بپرسید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید

نکته کلیدی این است که نباید تصور کنید که می‌دانید طرف مقابل چه نیازی دارد. در عوض، از او بپرسید که چه حمایتی می‌خواهد یا به چه چیزی نیاز دارد. با سوال پرسیدن به صورت مستقیم، به او اطلاع می‌دهیم که می‌توانیم به بهبود شرایط او کمک کنیم.

برای مثال، او ممکن است به یک گوش شنوا، کمک عملی برای انجام کاری، یا صرف وقت با هم برای انجام کاری که از آن لذت می‌برد، نیاز داشته باشد.

واقعاً مهم است به خاطر داشته باشید که به عنوان یک فرد پشتیبان، شما پزشک یا درمانگر آن مرد نیستید. در عوض، در مورد آنچه که می‌توانید برای حمایت از او به روشی قابل مدیریت و مناسب انجام دهید، واقع بین باشید.

اگر در نهایت به انجام یا مدیریت برخی از مسئولیت‌های او کمک کردید، می‌توانید عقب نشینی کنید و به او اجازه دهید تا با احساس بهتر، دوباره مسئولیت را به دست بگیرد.

برای انجام برخی کارها از او کمک بخواهید

مردان اغلب با دوستان خود بسیار مهربان تر از خودشان هستند و بنابراین اگر به این نتیجه برسند که کمک کننده هستند، ممکن است پذیرای شرکت در فعالیت‌های سالم باشند.

می‌توانید در موارد زیر از او کمک بخواهید:

به طور منظم اوضاع و احوال‌شان را چک کنید

به طور مرتب با او تماس بگیرید، خواه از طریق پیام و تماس و خواه با ملاقات حضوری. شما قرار است به او بفهمانید که در کنارش هستید و تمایل دارید به حرف‌های او گوش بدهید. اینکه چند وقت یک بار حال او را پیگیری می‌کنید به خودتان و رابطه‌تان بستگی دارد، اما این پیگیری می‌تواند یک پیام روزانه، یک تماس هفتگی یا یک گردهمایی ماهانه باشد.

خیلی معمول است که بخواهیم مشکلات فرد مهم زندگی‌مان را “رفع” کنیم، اما چنین اقدامی معمولاً منجر به این می‌شود که مرد احساس کند ضعیف و شکست خورده است یا قادر نیست به خود کمک کند، پیامدی که می‌تواند باعث عقب‌نشینی بیشتر او شود. قرار است که بیشتر روی در دسترس بودن و حمایت از او تمرکز کنیم.به مرزهای خود احترام بگذارید

به عهده گرفتن مسئولیت و فشار بیش از حد در حمایت از شخص دیگر، این پتانسیل را دارد که طاقت فرسا شود. اگر به استراحت نیاز دارید، صادق باشید و برای سطوح پایدارتر حمایت تلاش کنید. در صورت لزوم، ممکن است بخواهید حدودی را در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید و نمی‌خواهید انجام دهید تعیین کنید.

به خاطر داشته باشید که:

    شما پزشک یا درمانگر او نیستید

    محدودیتی برای حمایتی که می‌توانید ارائه دهید وجود دارد

صبور و امیدوار باشید

در برخورد و رفتار با مرد افسرده این نکته را به یاد داشته باشید که صبوری اهمیت زیادی دارد. بهبودی  افسردگی روندی طولانی دارد و شما شاهد فراز و نشیب‌هایی در این مسیر خواهید بود.

به عنوان یک فرد پشتیبان، بسیار مهم است که صبور باشید، گرفتار بدبینی که اغلب در طول “روزهای بد” رخ می‌دهد، نشوید، در “روزهای خوب” حال و هوای مثبت ایجاد کنید و به طور کلی امیدوار و دلگرم کننده باشید.

منبع: خبرنامه

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها