سایت هواداری باشگاه استقلال

یارانه نقدی| یارانه معیشتی| یارانه حمایتی

سرانه یارانه نقدی خردادماه 700/000 تومان شد! | انضمام آپشن 25 میلیونی به یارانه نقدی

سرانه یارانه نقدی خردادماه 700/000 تومان شد! | انضمام آپشن 25 میلیونی به یارانه نقدی

سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره در ماه یک میلیون تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ۳ نفره دو میلیون تومان، ۴ نفره دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و ۵ نفر به بالا ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برای سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است.

سعید زارع‌زاده با اشاره به اینکه مستمری مددجویان دو نهاد حمایتی بهزیستی و کمیته امداد در سال ۱۴۰۳ نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۰ و آغاز دولت سیزدهم ۱۸۶ درصد رشد یافت، گفت: رشد افزایش مستمری مددجویان بالاتر از نرخ تورم بوده است.

سرانه پرداختی یارانه تغییر کرد

زارع‌زاده همچنین به میزان افزایش مستمری مددجویان در سال ۱۴۰۳ پرداخت و گفت: سرانه پرداختی برای خانواده‌های یک نفره در ماه یک میلیون تومان، دو نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ۳ نفره دو میلیون تومان، ۴ نفره دو میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و ۵ نفر به بالا ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برای سال ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است.

در حالی این ماده قانونی مورد تأکید خانواده معلولان قرار گرفته که اگر خانواده ها این مستمری را دریافت نکنند و از شرایط مالی مناسبی برای نگهداری و پرداخت هزینه های پرستاری عضو ناتوان خانواده شان برخوردار نباشند، چاره ای ندارند جز اینکه این فرد را به مراکز نگهداری واگذار کنند یا او در خانه با بدترین شرایط ممکن نگهداری شود.

این در حالیست که «هم اکنون ۷۵ هزار و ۱۹۹ نفر کمک هزینه حق پرستاری و مددکاری افراد دارای معلولیت در خانواده و ۳۱ هزار و ۳۱۷ نفر نیز کمک هزینه حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی از سازمان بهزیستی کشور دریافت می‌کنند اما عده زیادی نیز پشت نوبت دریافت حق پرستاری هستند.»

در این زمینه فاطمه عباسی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به ایرنا گفته است: «با توجه به دستور مؤکد معاون اول رئیس جمهور در جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در فروردین سال ۱۴۰۲ مبنی بر تسریع در اجرای حکم تبصره ۱ ماده ۷ قانون حمایت از حقوق معلولان (مصوب ۱۳۹۶) تا پایان اردیبهشت ماه، پیش نویس تصویب نامه با قید دو فوریت در هیئت وزیران تصویب شد.»

انضمام آپشن 25 میلیونی به یارانه نقدی

بهروز مروتی فعال حقوق معلولان  گفته بود: «هر چند حق پرستاری که از سازمان بهزیستی پرداخت می شود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است اما مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری کمتر از ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان دریافت نمی کنند.» این درحالیست که این رقم به هیچ عنوان جوابگوی نیاز معلولان نیازمند دریافت خدمات پرستاری نیست و ارقام افزایشی هم متناسب با تورم در نظر گرفته نمی شود.

این فعال حقوق معلولان همچنین عنوان کرده بود که «سازمان هدفمندی یارانه مستمری ۲۰ درصد از معلولان بهزیستی توسط سازمان هدفمندی یارانه ها قطع شده است. »

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار روز سایر رسانه ها