سایت هواداری باشگاه استقلال

مترو تهران

راه‌اندازی 3+2 ایستگاه پرتردد مترو تهران قطعی شد! | تهرانی‌ها منتظر یک غافلگیری باشند

راه‌اندازی 3+2 ایستگاه پرتردد مترو تهران قطعی شد! | تهرانی‌ها منتظر یک غافلگیری باشند

عملیات اجرایی ۵ ایستگاه خط ۸ مترو در جنوب تهران آغاز خواهد شد.

خبرنگار اصغر اصغری: با همکاری اداره املاک منطقه، زمین موردنیاز تجهیز کارگاه ایستگاه‌های واقع در این منطقه تحویل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) شد و عملیات اجرایی تسریع یافت.

در راستای توسعه خطوط حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو در جنوب شرق پایتخت، جلسات هماهنگی به‌منظور تحویل زمین موردنیاز جهت احداث ایستگاه‌های خط 8 متروی تهران در شهرداری منطقه 15 با حضور مدیران خط 8 مترو، مشاوران و پیمانکاران برگزار شد.

به همین منظور با همکاری اداره املاک منطقه، زمین موردنیاز تجهیز کارگاه ایستگاه‌های واقع در این منطقه تحویل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) شد و عملیات اجرایی تسریع یافت.

این اقدام با همکاری حوزه‌های مرتبط در راستای پیگیری مطالبه شهروندان و تحقق وعده مدیریت شهری منطقه برای توسعه خطوط حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه مترو در جنوب شرق پایتخت به شهروندان است.

طرح راه‌اندازی خطوط ٨ و ٩ متروی تهران و اتصال منطقه 15 به شبکه نقش بسزایی در کاهش ترافیک جنوب شرق تهران خواهد داشت.

پس ازآغاز عملیات حفاری مکانیزه خط ۱۰ مترو تهران در شهریور ماه سال گذشته در محدوده دریاچه چیتگر و منطقه ۲۲ تهران، پنج شنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۲ شاهد کلنگ زنی پروژه خط خط ۸ مترو تهران در منطقه ۱۵ و محله مسعودیه بودیم. از طرفی خبر می رسد عملیات اجرایی خط ۹ در بهار ۱۴۰۳ آغاز شده و به این ترتیب و به طور قطع در سال جدید شاهد آغاز پروژه احداث خط ۹ و البته خط ۱۱ خواهیم بود.

خط ۹ مترو تهران به طول تقریبی ۴۹ کیلومتر ازجنوب شرق تهران درمحدوده دولت آباد درمنطقه ۲۰ آغاز شده و با امتداد در مسیر شمالی و غربی و جنوبی در مجاورت ایستگاه مترو چیتگر خاتمه می یابد. این خط مانند حلقه ای به دور تهران کشیده شده است و محدوده ای متراکم از بخش شرقی و غربی و شمالی پایتخت را که فاقد ایستگاه مترو هستند، پوشش می دهد، نقش مهمی در یکپارچگی شبکه مترو تهران ایفا می کند و با تمام خطوط مترو تهران دارای ایستگاه های تقاطعی یا تبادلی است. این خط در طول مسیر خود از محورهای صالحی، خاوران، بسیج، نبرد، آیت، دانشگاه علم و صنعت، بیمارستان الغدیر، پادگان کوهک، خیابان نعیم، زین الدین، کتابخانه ملی، حقانی، ونک، ملاصدرا، ایران زمین، بلوار ایوانک، فلاح زاده، همت، آزادگان، کوهک و ایستگاه مترو چیتگر عبور می کند.

رهام پروز، مجری خط ۹ مترو تهران نیز در خصوص این مسیر و ویژگی های آن می گوید: «خط ۹ مترو تهران دارای ۵ قطعه است. شروع عملیات اجرایی این خط از قطعه اول و پنجم خواهد بود. قطعه اول بطول ۷.۵ کیلومتر در محدوده مناطق ۲۰ و ۱۵ شهرداری تهران قرار دارد و از دولت آباد آغاز می شود و در تقاطع خط ۹ مترو با خط ۷ به ایستگاه بسیج می رسد. قطعه پنجم به طول ۵.۵ کیلومتر در محدوده منطقه ۲۲ واقع شده و از ایستگاه چیتگر در تقاطع با خطوط ۱۱ و ۵ آغاز می شود و تا ایستگاه دهکده المپیک در تقاطع با خط ۱۰ ادامه دارد. کلنگ زنی خط ۹ از این دو نقطه خواهد بود و مطالعات مربوط به این خط در این دونقطه از جمله در بحث تجهیزات کارگاهی و املاکی که باید تملک شود و مسیر و ایستگاه ها انجام شده است.»

مجری خط ۹ در خصوص بهره برداری از این خط هم افزود: «اولویت بهره برداری نیز با این دو قطعه است چرا که مناطق ۱۵ و ۲۲ به لحاظ مترو و سامانه های حمل و نقل عمومی انبوه بر با کمبود روبرو هستند. اولویت اول این است که ایستگاه چیتگر در خط ۵ را قبل از ایستگاه ارم سبز و صادقیه به شبکه مترو تهران در خط ۱۰ متصل کنیم تا از حجم مسافران خط ۵ در ایستگاه صادقیه و ارم سبز کاسته شود. البته هیچ محدودیتی برای اجرای همزمان و موازی کار در ۳ قطعه دیگر وجود ندارد و با توجه به توان پیمانکار و البته تامین مالی می توانیم همزمان کار را در ۵ قطعه پیش ببریم.»

مهندس رهام پروز در خصوص زمان آغاز و اتمام خط ۹ هم گفت: «برای کلنگ زنی در دو قطعه یک و ۵ در مناطق ۱۵ و ۲۲ آماده هستیم و هر زمان که شرایط برگزاری مراسم مربوطه فراهم شود، آیین آغازعملیات اجرایی خط ۹ انجام می شود. او در ادامه افزود: «اگر همه کارها از جمله مسائل مالی مربوط به پروژه طبق برنامه پیش برود، تا ۳۶ ماه آینده کارهای مربوط به اجرای قطعات اول و پنجم به لحاظ ساختمانی و تجهیزاتی تکمیل شده و این دو قطعه می تواند آماده بهره برداری گردد.»

مشخصات:

۴۹ کیلومتر طول خط

ابتدا: دولت آباد

انتها: چیتگر

۳۸ تعداد ایستگاه ها

۰۸/۳۱- عمق میانگین

۱۰ منطقه تهران را پوشش می دهد (۲۰/ ۱۵/ ۱۴/ ۱۳/ ۸/ ۴/۳/ ۲/ ۵/ ۲۲)

ایستگاه ها:

شهدای دولت آباد/ میدان بسیج/ شهید بقائی/ شهید ده حقی/ بسیج/ ائمه اطهار/ نبرد/ ستاد فرماندهی نیروی هوایی/ میدان امامت/ شهید ثانی/ میدان نبوت/ سرسبز/ فرجام/ شمس آباد/ میدان ملت/ شهید زین الدین/ گیلان/ پاسداران/ مهران/ بانک مرکزی/ شهید حقانی/ میدان ونک/ ملاصدرا/ مدیریت/ میدان صنعت/ ایوانک/ پونک/ دانشگاه علم و فرهنگ/ عدل/ شهید مخبری/ چهارباغ/ شهران/ دهکده المپیک/ آیت الله مهدوی کنی/ شهرک صدرا/ شهید همدانی/ کوهک/ چیتگر

مسیر:دولت آباد/ بزرگراه امام رضا(ع) / سه راه افسریه/ بزرگراه بسیج/ بلوار نبرد/ فرودگاه دوشان تپه/ خیابان دکتر آیت/ سرسبز/ بلوار هنگام/ سایت نیروی دریایی/ میدان ملت/ خیابان شقاقی/ خیابان گیلان/ خیابان گل نبی/ خیابان کوشا/ بزرگراه حقانی/ میدان ونک/ خیابان ملاصدرا/ خیابان ایران زمین/ میدان صنعت/ پارک پردیسان/ بلوار ایوانک/ بزرگراه همت/ دهکئه المپیک/ بزرگراه آزادگان/ بلوار کوهک

خطوط تبادلی:

۱۰ ایستگاه تعداد ایستگاه‌های تبادلی با سایر خطوط ایستگاه های تبادلی از جنوب شرق به شمال غرب: تقاطع با خط ۶(ایستگاه دولت آباد) تقاطع با خط ۹ (در محور خاوران) تقاطع با خط ۷(در امتداد محور بسیج محلاتی) تقاطع با خط ۴(در امتداد محور نبرد با پیروزی) تقاطع با خط ۸ و ۲(در امتداد محور آیت و شهید سلیمانی) تقاطع با خط ۳(در امتداد محور صیاد شیرازی) تقاطع با خط یک(در امتداد محور حقانی و دیدار) تقاطع با خط ۶(در امتداد محور همت و کوهسار) تقاطع با خط ۱۰(در امتداد محور همت و المپیک) تقاطع با خط تهران- کرج و ۱۱(در محدوده ایستگاه چیتگر)

منبع: تسنیم

دیدگاه خود را ارسال کنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت جایگاه هشت هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

اخبار روز سایر رسانه ها

تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت جایگاه هشت هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد